Information regarding 2009 BTFC

Information regarding 2009 BTFC show:

The 2009 show will take place at same venue as last year:
Kingswood Community Centre,
High Street,
Kingswood,
Bristol,
BS15 4AB

The confirmed judges are Bob Esson, David Price, Dave Nice, Mr. Durrant, Chris Cheswright, Alan Stevens and Mr. Corbett, with Dick Mills judging the photography competition.

The show schedule, class and entry forms are now available for download in PDF format.

The show classes

Tropical egglayers
Class Description First Second Third Fourth
B Barbs C Hawkins C Hawkins Team DC John Egan
Ba Barbs
C Characins: Other then Ca or Cb John Egan Team DC John Egan P Quested
Ca Characins John Egan John Egan P Quested Team DC
Cb Characins: Pencilfish Team DC Team DC John Egan Team DC
D Cichlids: other then Da, Db or Dc Team DC John Egan
Da Cichlids: Angelfish Colin Webb W Holland W Holland W Holland
Db Cichlids: Dwarf Cichlids Team DC Team DC P Quested
Dc Cichlids: Rift Valley Cichlids Team DC Chris Listner Chris Listner Chris Listner
E Labyrinths: other then Ea John Egan
Ea Betta splendens Dawn Pamplin Dawn Pamplin D Joslin Dawn Pamplin
F Egglaying Toothcarps Peter Quested Team DC Team DC Peter Quested
G Tropical Catfish Team DC Peter Quested John Egan Peter Quested
H Corydoras and Aspidoras Team DC Peter Quested John Egan Peter Quested
Ha Brochis Team DC Dominic Pamplin
J Rasboras John Egan Team DC John Egan John Egan
K Danios Team DC John Egan Team DC Team DC
L Loaches and Botias Team DC John Egan John Egan Team DC
M A. O. S. tropical egglayers D Joslin D Joslin Team DC Hanna Quested
Pairs of fish
Class Description First Second Third Fourth
NB-M Egglayers Team DC Team DC John Egan Peter Quested
NO-T Livebearers Team DC Team DC D Jones Peter Quested
Livebearers
Class Description First Second Third Fourth
Oa Poecilia reticulata: male Guppy Team DC Team DC Wally Holland Trevor Williams
Ob Poecilia reticulata: female Guppy Wally Holland Wally Holland Trevor Williams Dawn Pamplin
P Cultivated livebearers John Egan John Egan Team DC Peter Quested
Q Xiphophorus swordtails Team DC Team DC
R Xiphophorus platies Trevor Williams Paddy Davies Dawn Pamolin Clive Hawkins
S Poecilia and Limia: excluding Oa Ob and P Team DC Team DC Team DC Trevor Williams
T A. O. S. livebearers Team DC Paddy Davies Team DC Paddy Davies
Ta Goodeid Clive Hawkins Paddy Davies Clive Hawkins
Coldwater fish
Class Description First Second Third Fourth
U Goldfish: single tailed, other then Uc Wally Holland
Uc Goldfish: Bristol Shubunkin John Egan
V Goldfish: twin tailed
W A. O. S. coldwater fish Team DC Dawn Pamplin Dawn Pamplin Clive Hawkins
Breeders (team of four)
Class Description First Second Third Fourth
XB-M Tropical egglayers Team DC Team DC Hanna Quested
XO-T Tropical livebearers Clive Hawkins Team DC Team DC
XU-W Coldwater